Światowy Dzień Modlitwy

11 marca 2016 roku – dokładnie tydzień po ustalonym terminie  nabożeństw ŚDM, miało miejsce nasze wspólne spotkanie w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Golasowicach. O godz. 17 00 zebrało się w kościele ok. 200 osób. Od kilkunastu już lat jest to wspólne święto parafii Gołkowice, Golasowice, Jastrzębie – Zdrój, Pszczyna, Studzionka, Warszowice, Wodzisław, Żory. W tym roku całe nabożeństwo przebiegło zgodnie z liturgią przygotowaną przez Kubański Komitet ŚDM. Nawet ubrania lektorek były w kolorze białym, żółtym i różowym – tak jak o tym pisały Kubanki. W naszych sercach i pamięci pozostały słowa wspólnej modlitwy: Duchu Życia, wysłuchaj naszej modlitwy…przemień nas…wyzwól nas…przebacz nam i daj nam nadzieję, siłę i miłość. Zastanawialiśmy się też nad tekstem z Ew. Marka „Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo Boże”, a na końcu nabożeństwa wypowiedzieliśmy słowa zobowiązania, że będziemy serdecznie przyjmować dzieci, aby z nimi marzyć, śmiać się, tańczyć  i kochać je wszystkie, bez żadnej różnicy.

Po nabożeństwie spotkaliśmy się w wielkiej sali przy stołach, gdzie podano pyszną zupę z fasolki, mięso mielone z jarzynami i ryżem, smaczne ciasta, ciasteczka jaglane, sałatkę owocową, owoce – /wszystko wg. przepisów z Kuby/. Oglądaliśmy też obrazy z Kuby i słuchaliśmy z zainteresowaniem opowieści o tym kraju, które przygotowała p. Anna Rakowicz. Niestety, czas mija szybko.

Ok. 20 00 trzeba się było pożegnać.

Myślę, że wspaniałym przeżyciem podczas tego wieczoru była nie tylko wspólna modlitwa o sprawy nieznanych nam osobiście mieszkańców Kuby, ale też wspólnie przygotowany posiłek i wyrażona naszą obecnością chęć bycia razem.

diakon Renata Raszyk