Zespół MagDuś oraz prof. Arkadiusz Adamski – KONCERT II – 30 września 2018

Magdalena Duś, Bartłomiej Duś

XIII Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Jastrzębiu–Zdroju
30 września 2018, godz. 18.00 (niedziela)

Występują:
Magdalena Duś – fortepian
Bartłomiej Duś – saksofon
prof. Arkadiusz Adamski – klarnet

Miejsce:
Kościół Ewangelicko – Augsburski, ul. Cieszyńska 23, 44-337 Jastrzębie – Zdrój
Wstęp wolny


Zespół MagDuś został założony w 2012 roku w Katowicach przez utalentowanych polskich muzyków: saksofonistę Bartka Dusia i pianistkę Magdę Duś.

W świecie globalizacji i jednolitości MagDuś wyróżnia się nowatorskim podejściem do brzmienia, młodzieńczą fantazją oraz perfekcją muzykowania kameralnego.  Ich gra jest szczera oraz pełna pasji i mimo dwóch zróżnicowanych osobowości łączy się w harmonijną całość. Kameralistyka to dla nich coś więcej niż muzyka, to także filozofia życia dzięki której dwa osobne brzmienia mogą zamienić się w idealny duet.

W 2013 roku duet zdobył II nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi , a rok póżniej w 2014 roku nagrodę publiczności oraz II nagrodę w prestiżowym konkursie kameralnym „Salieri-Zinetti” w Weronie we Włoszech. W 2012 roku nakładem wydawnictwa Classic Clips ukazała się debiutancka płyta „Malinconico” zawierająca utwory kompozytorów francuskich XX wieku.

W 2017 roku MagDuś został laureatem programu artysta-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca (IMIT). Rezydencja odbywała się w Instytucji Promocjii Upowszechniania Muzyki Silesia (IPIUM Silesia).

MagDuś to zespół onieograniczonych możliwościach programowych. Ze względu na nieliczny repertuar oryginalny na duet saksofon-fortepian MagDuś często aranżuje utwory z tzw.wielkiej literatury fortepianowej, skrzypcowej, wiolonczelowej, czyteż nawet orkiestrowej. W ten sposób powstała brawurowa wersja Le grand tango, poruszajaca Suita z Baletu „Romeo i Julia” Prokofieva czy też nowe wersje fortepianowych utworów Claude’a Debussiego.

„Bartek Duś i Magda Duś to talenty, których nazwiska powinniśmy zapamiętać, ponieważ otwiera się przed nimi niesamowita kariera.(…) Oboje grają tak, jakby chodziło o życie i śmierć, oboje wyczarowują na twarzach wielu zainteresowanych słuchaczy ciągle od nowa to uśmiech, to dramatyczne poruszenie…” Neue Osnabrücker Zeitung (2015)

Prof. Arkadiusz Adamski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1983r. został laureatem I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej (duety), a w 1985r laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego. Od 1993r. pełni obowiązki klarnecisty –
solisty NOSPR w Katowicach. Jako solista i kameralista występował z zespołami krajowymi i zagranicznymi. Jest również członkiem zespołu The New Art Ensemble. Dokonał wielu nagrań dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i telewizyjnych. W 2007r. wystąpił z recitalem na Światowym Sympozjum Klarnetowym Clarine’est w Vancouver. Na tym samym Kongresie organizowanym w 2009r. w Porto wystąpił jako solista. Prowadził tam również Klasę Mistrzowską.

W 2011 roku płyta z nagraniem Kwartetu Klarnetowego Krzysztofa Pendereckiego wykonywanym przez Arkadiusza Adamskiego i Kwartet Dafo otrzymała nagrodę Excellentia & Supersonic Awards przyznaną przez czasopismo muzyczne Pizzicato’s z Luxemburga. W tym samym roku płyta ta została zaliczona do najlepszych publikacji światowych. Od 2001 prowadzi klasę klarnetu w Akademii Muzycznej w Katowicach pełniąc w niej funkcję profesora nadzwyczajnego. W 2010 został powołany na stanowisko członka zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Klarnecistów.
W 2014 roku jako dyrektor artystyczny zorganizował i przeprowadził Europejski Kongres Klarnetowy, którego czwarta edycja miała miejsce w Katowicach.


Patronat:
Anna Hetman – Prezydent Miasta Jastrzębie – Zdrój

Patronat medialny:
Nowiny, JastrzebieOnlinePl, JasnetNaszeMiasto, Dziennik Zachodni

Organizator:
Parafia Ewangelicko – Augsburska w Jastrzębiu – Zdroju

Zrealizowano przy pomocy środków budżetowych
Miasta Jastrzębie – Zdrój