KONCERT I – Marek Toporowski i Darius Klišys
19 lipca 2015, godz. 18.00
Marek Toporowski, Katowice – Klawesynista, organista, kameralista i dyrygent, koncertuje również na klawikordzie, historycznych fortepianach oraz organach Hammonda. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie. Następnie doskonalił swe umiejętności we Francji, Niemczech i Holandii. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985). W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą. Od kilkunastu lat współorganizuje letni Kurs Interpretacji Muzyki Organowej w Koszalinie. Jest twórcą Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych „Fortepianarium”. Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Czterokrotnie został laureatem Nagrody Fryderyka, a wiele innych jego płyt otrzymywało nominacje do tej nagrody. Jako profesor prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pełni również funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych.
Darius Klišys, Mariampol – Jest wirtuozem litewskiego instrumentu – birbynė. Ten rozwinięty w XX wieku na bazie ludowej instrument, przypomina nieco w brzmieniu barokowy obój i współczesny saksofon. Pozwala to prezentować szeroką gamę repertuarową – od muzyki renesansu i baroku (np. Koncerty Królewskie Couperina) po muzykę współczesną, z udziałem mediów elektronicznych oraz jazz. Klišys studiuje praktyki wykonawcze muzyki XVI-XVIII w., a jednocześnie wykonuje utwory XIX, XX i XXI-wiecznych kompozytorów. Artysta mocno angażuje się w promocję instrumentu i realizację nowatorskich projektów ukazujących birbynė jako pełnowartościowy koncertowy instrument.
Od 1997 roku zarejestrował 11 płyt kompaktowych. W 2008 roku wystąpił w Hawanie na XVII Międzynarodowym Festiwalu muzyki Elektroakustycznej z projektem „Wodne węże”. W 2009 został zaproszony – w wyniku konkursu – do realizacji koncertu w Carnegie Hall, nagrania z Orkiestrą Symfoniczną You Tube pod dyrekcją Michaela Tilsona Thomasa. Występuje często z kwartetem „Reversio”.