HISTORIA PARAFII

Początki luteranizmu w Ruptawie, która jest obecnie dzielnicą miasta Jastrzębia Zdroju oraz w sąsiednich miejscowościach, sięgają połowy XVI w. W okresie rozkwitu Reformacji ewangelickie nabożeństwa odprawiano tu w drewnianym kościółku, pochodzącym z XIV wieku.

Kościół ten został jednak ruptawskim ewangelikom odebrany w 1629 roku. Po utracie kościoła odprawiano nabożeństwa w pobliskich kotlinach leśnych zwanych do dziś „Kościelec” i „Piekiełko”. Zmarłych grzebano cmentarzu katolickim.

Znaczny przyrost ludności ewangelickiej na tym terenie nastąpił w okresie kontrreformacji na Śląsku Cieszyńskim, skąd przybywali nowi mieszkańcy Ruptawy i sąsiednich miejscowości. Po 1770 roku osiedlali się tu także ewangelicy z głębi Niemiec.

Po zbudowaniu kościoła w 1765 roku w pobliskich Golasowicach tam zaczęto uczęszczać na nabożeństwa. W 1834 roku w dzielnicy Ruptawiec zbudowano ewangelicką szkołę dla około 100 dzieci . W 1882 roku zbudowano kolejną szkołę, tym razem w samej Ruptawie. Mieszkańcy Ruptawy i sąsiednich miejscowości przez cały czas dążyli jednak do budowy własnej świątyni.

W dniu 29 lipca 1906 roku na spotkaniu przedstawicieli ewangelików Ruptawy z kuratorem parafii w Golasowicach postanowiono zakupić w Ruptawie parcelę pod budowę kościoła i budynku parafialnego od ewangelika Józefa Chodury. Parafia w Ruptawie jako samodzielna jednostka administracyjna istnieje od 1 czerwca 1908 roku. Została ona utworzona przez wyłączenie z parafii w Wodzisławiu Śląskim miejscowości Mszana, Jastrzębie Zdrój, Jastrzębie Górne, Jastrzębie Dolne, Zofiówka oraz z parafii Golasowice miejscowości Ruptawa, Cisówka, Ruptawiec i Moszczenia.

W niedzielę dnia 22 października 1912 roku nastąpił kolejny, ważny moment w życiu parafii. Wówczas to poświęcono nowy kościół i budynek parafialny w Ruptawie. O godz. 10.15 odprawiono pożegnalne nabożeństwo w szkole ewangelickiej w Ruptawie, gdzie dotychczas odbywały się nabożeństwa. Następnie pochód utworzony z dzieci szkół ewangelickich w Ruptawie i Ruptawcu, księży, przedstawicieli władz kościelnych, rady parafialnej i zborowników udał się przed nowo wybudowany kościół. Aktu poświęcenia dokonał naczelny generalny superintendent ks. D. Nottebohm z Wrocławia.

jastrzebie-stary-kosciol-ewangelicki

Pierwszy cmentarz ewangelicki w Jastrzębiu Zdroju znajdował się na tzw. „Bożej Górze”. Dnia 24 listopada 1862 roku odbył się tam pierwszy pogrzeb. Natomiast 7 listopada 1912 roku został założony i poświęcony nowy cmentarz ewangelicki obok kościoła w Ruptawie.

Kolejna zmiana w życiu parafii nastąpiła z dniem 1 października 1919 roku. Ewangelicy z miejscowości Gołkowice i Skrbeńsko zostali wówczas wyłączeni z parafii w Wodzisławiu Ś1ąskim i przyłączeni do ruptawskiej parafii. Po zakończeniu II wojny światowej Gołkowice, Godów i Skrbeńsko odłączono z obszaru parafii w Ruptawie i utworzono odrębną parafię w Gołkowicach.

W 1945 roku w czasie działań wojennych zniszczony został dach kościoła i wieża. Prawie doszczętnie została zburzona plebania. Szkoła w dzielnicy Ruptawiec przestała istnieć, a w 60% zniszczono ewangelicką szkołę w Ruptawie. Powstałe szkody były stopniowo naprawiane dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich parafian. W 1946 roku rozpoczął działalność chór parafialny, a w roku następnym wznowiono spotkania młodzieży. W latach 1956-1960 staraniem proboszcza parafii, ks. Jana Bolesława Fusska przy miejscowym kościele zbudowano salę parafialną ze sceną.

W 1963 roku miasto Jastrzębie Zdrój poszerzyło swe granice ze względu na budowę nowych osiedli i powstanie kopalń węgla kamiennego. Na skutek rozwoju przemysłu węglowego wzrosła tu także liczba ewangelików. Dotychczasowy kościółek okazał się zbyt mały. Dlatego zgromadzenie parafialne w 1984 roku postanowiło o budowie nowego kościoła. Nowa świątynia musiała posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciw występującym na tym terenie szkodom górniczym.

Dnia 15 kwietnia 1988 roku rozpoczęto pierwsze wykopy. W niedzielę 21 sierpnia 1988 roku poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Biskup Kościoła ks. Janusz Narzyński.

jastrzebie-nowy-kosciol-ewagnelicki

Po sześciu latach budowy, 26 czerwca 1994 roku Biskup Kościoła ks. Jan Szarek dokonał poświęcenia kościoła Jezusowego w asyście biskupa Diecezji Katowickiej Rudolfa Pastuchy i proboszcza parafii ks. Jana Raszyka. Kościół posiada 780 miejsc siedzących. W dolnej części świątyni są dwie sale katechetyczne, sala zborowa, kuchnia, pokój gościnny. Autorem projektu kościoła jest mgr inż. Edward Kisiel z Cieszyna, a projektantem wnętrza artysta plastyk, adiunkt Jan Herma także z Cieszyna. Budowa kościoła była ogromnym przedsięwzięciem ewangelików z Jastrzębia Zdroju. Przepracowali oni społecznie dziesiątki tysięcy godzin i ofiarowali własne oszczędności na budowę.