W Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jastrzębiu Zdroju dzieci zawsze lubiły śpiewać. Choć przed laty nie było regularnych prób, dzieci śpiewały dla zebranych w kościele parafian podczas nabożeństw świątecznych. Opiekunem, nauczycielem i dyrygentem od 1950 r. był ksiądz proboszcz Jan Bolesław Fussek. Kiedy jego zabrakło, dzieci uczyły się pieśni na szkółkach niedzielnych i również występowały w kościele podczas świąt.
Przed 17 laty powstał pierwszy maleńki chór. Zachęciła dzieci do wspólnych prób i występów pani Gabriela Lerch /obecnie Piecha/. Opiekunem od chwili powstania jest diakon Renata Raszyk. Członków chóru przybywało. W kilkunastoosobowym składzie chór wystąpił 21.08.1988 r. na nabożeństwie, podczas którego wmurowano kamień węgielny budowanego kościoła. Pani Gabriela Lerch pracowała z chórem do roku 1992. Przez następne półtora roku śpiewu pieśni uczyła pani Alina Mach.
Do występu podczas Poświęcenia Kościoła 26.06.1994r. chór przygotowała pani Aleksandra Marek. W 1995r. powstał zespół wokalno-instrumentalny, który prowadziła pani Alina Welchar – nauczyciel muzyki. Zespół ten w latach 1995 – 1998 śpiewał podczas nabożeństw rodzinnych i świątecznych, dla chorych w szpitalu, na Diecezjalnym Święcie Dzieci w Katowicach oraz w Bytomiu-Miechowicach.
We wrześniu 1998 r. prowadzenie zespołu przejęły siostry Aleksandra i Małgorzata Zachraj. Przekształcił się on znowu w chór. Zaczął występować regularnie raz w miesiącu na nabożeństwach. Kontynuowano występy podczas Diecezjalnego Święta Dzieci, gwiazdki dla dzieci, świąt, spotkań seniorów, dla chorych w szpitalu. Chór zaczął także odwiedzać Ewangelickie Domy Opieki /Miechowice, Dzięgielów, Bielsko-Biała, Zagórów k/Konina, Konstancin Jeziorna, Węgrów/. Był też zaproszony do Parafii w Białej, Salmopolu, Wołczynie, Koninie, Kole, Turku, Gliwicach, Warszawie, Istebnej oraz do parafii w Trzanowicach i Śmiłowicach w Republice Czeskiej. Od 1999 r. śpiewa podczas corocznych koncertów „Dzieci śpiewają kolędy” w Teatrze A. Mickiewicza w Cieszynie.
W maju 2001 r. chór przyjął łacińską nazwę „SOLA GRATIA” co znaczy: jedynie z łaski Jezusa jesteśmy zbawieni. Również od 2001 r. bierze udział w Jastrzębskim Festiwalu Kultury. Za program przedstawiony w tym roku otrzymał wyróżnienie, w 2002r. – 3 miejsce, w 2003 r. – 2 miejsce. Od 2001 r. jest współorganizatorem Przeglądu Twórczości Artystycznej Chórów i Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Diecezji Katowickiej. Bierze też udział w różnych imprezach organizowanych przez MOK oraz sołectwo Ruptawy i Cisówki. Uczestniczył w II i III Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Parafialnych w Jastrzębiu Zdroju.
Często koncerty pieśni religijnej łączy z recytacją wierszy lub scenkami teatralnymi. Organizuje też koncerty promujące najnowszą literaturę religijną. Chór nagrał płytę CD „Do Ciebie wznoszę duszę swą”. Druga płyta jest w przygotowaniu.
Chór z radością wspomina rok 2006. Jak wcześniej, odwiedzał Domy Opieki w Dzięgielowie, Bytomiu Miechowicach i podopiecznych w Szpitalu Wojewódzkim im. J. Korczaka. Podczas VI Przeglądu Twórczości Artystycznej Chórów i Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych mógł uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, które były prowadzone po raz pierwszy. Brał udział w XVI Jastrzębskim Festiwalu Kultury.
W sierpniu spełniły się marzenia chórzystów. Mogli pojechać na Mazury. Chór występował w Mikołajkach podczas koncertu organowego w kościele ewangelickim, następnego dnia dla pensjonariuszy Domu Opieki „Arka” w Mikołajkach, oraz w Ukcie. W Mrągowie koncertował w parku dla mieszkańców i turystów. W Sorkwitach, Lidzbarku Welskim, Działdowie – dla licznie zgromadzonych Parafian. Przyjął zaproszenie do Pasymia i tam brał udział w koncercie finałowym IX Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanych pod patronatem Wojewody i Marszałka woj. Warmińsko -Mazurskiego. Fragmenty tego koncertu można było usłyszeć w audycji 1 programu Polskiego Radia 27.08.2006 „Wakacyjny przegląd muzyki religijnej”.
Jednym z ostatnich / w tym składzie / występów, był koncert z okazji 100 rocznicy urodzin najstarszego parafianina / w 2006 r./ Pawła Zielinki, który od wielu lat mieszkał w Domu Opieki w Dzięgielowie.
Po wakacjach nastąpiły zmiany. Kilka chórzystek rozpoczęło studia, dyrygować chórem zaczęła Jadwiga Rucka. Przybyli nowi śpiewacy. Chór nadal występuje na nabożeństwach w parafii, śpiewa dla seniorów, w Domach Opieki w Dzięgielowie i w Miechowicach, w szpitalu. Idee chóru starsi przekazują maluchom.
Dlaczego powinienem należeć do chóru Sola Gratia ?
Będę śpiewał Panu, pókim żyw
będę grał Bogu memu, póki jestem.
Ps. 104,33
~ bo kocham Pana Jezusa
~ bo otrzymałem talent od Boga i nie chcę go zakopać (czytaj Mat. 25,14-30)
~ bo chcę chwalić Go swoją pieśnią
~ bo chcę Jego miłość przekazywać rodzinie, przyjaciołom, znajomym z Parafii, chorym, samotnym i reszcie świata
~ bo mogę podróżować, zwiedzać i poznać wielu życzliwych i serdecznych ludzi
~ bo chórek to nie tylko próby i występy, ale też świetna zabawa z przyjaciółmi
Próby chóru dziecięco-młodzieżowego „Sola Gratia” w soboty godz. 10.00
Skład chóru od 2010:
Oliwia Matuszczyk, Justyna Matuszczyk, Wiktoria Gatner, Marta Boruta, Adrian Wrzeszcz, Dominika Cieśla, Dominika Dendewicz, Paulina Niemczyk, Aldona Niemczyk, Artur Dolniak, Małgorzata Karzełek, Aleksandra Chodura, Łukasz Chodura, Kacper Holesz, Mirela Walica
dyrygentka: Joanna Chodura
Skład chóru do 2010:
Kasia Fusik, Iza Kornas, Ewa Lerch, Wioleta Janik, Tomek Walica, Oliwia Matuszczyk, Justyna Matuszczyk, Wiki Gatner, Marta Boruta, Jonasz Chodura, Adrian Wrzeszcz, Dominika Cieśla, Michał Dendewicz, Dominika Dendewicz, Iza Dendewicz, Aneta Mach, Sylwia Mach, Ewelina Walica
dyrygentka: Jadwiga Rucka
Skład chóru do wakacji 2006:
Artur Bystroń, Małgosia Bystroń, Justyna Czapla, Ania Fusik, Monika Fusik, Edek Fusik, Kasia Fusik, Anetka Gazda, Iza Jarzyna, Iza Kornas, Marysia Lerch, Bożenka Lerch, Ewa Lerch, Aneta Mach, Sylwia Mach, Mariola Piątkowska, Jadzia Rucka, Ewelina Walica, Elwira Walica, Celina Walica, Wioletta Walica, Iwona Walica, Tomek Walica, Sylwia Zuk
dyrygentka: Aleksandra Zachraj